Inflace vyhání Čechy do světa: Češi objevují výhody vlastnictví nemovitosti v zahraničí

Vzrůstající ceny nemovitostí, inflace a vysoké úrokové sazby vedly k výraznému nárůstu zájmu o nemovitosti v zahraničí. Jaké jsou výhody koupě zahraniční nemovitosti a které destinace patří mezi nejoblíbenější?

Ceny nemovitostí v posledních letech zažily v České republice dramatický růst. Podle dat Eurostatu z roku 2022 patřilo Česko mezi 5 zemí, kde rostly ceny nemovitostí nejvíce. Největší nárust byl zaznamenán v Estonsku (22,2 %), které následovalo Maďarsko (21,9 %), Litva (19,0 %), Česko (16,9 %) a Chorvatsko (14,8 %). Naopak nejpomaleji rostly ceny nemovitostí ve Finsku (1,2 %), na Kypru (3,2 %) nebo v Itálii (3,8 %).

Od klidných pláží k jiskřícím městům – Češi objevují, že vlastnictví nemovitosti v zahraničí přináší nejen finanční výhody, ale také jedinečnou šanci na nové zážitky, kulturu a životní styl. Sílící zájem Čechů o nákup zahraničních nemovitostí potvrdil také jeden z největších realitních serverů v Česku Sreality.cz, podle kterého se v rámci vyhledávání počet dotazů na nemovitosti v zahraničí téměř ztrojnásobil. Rostoucí zájem o zahraniční nemovitosti kromě vysokých cen nemovitostí v Českuvysoké inflace a úrokových sazeb podporují také trendy jako prodlužování dovolenýchflexibilní pracovní doba nebo možnost pracovat pro firmy na dálku.

Srovnání cen nemovitostí v Evropě

K nejvíce oblíbeným destinacím patří podle dat AČSS právě ItálieKyprŠpanělsko nebo Řecko. Za stejnou cenu, za kterou byste si pořídili panelákový byt na českém sídlišti, je v současnosti možné koupit si byt v pobřežních lokalitách Itálie. Takový byt 2+1 o rozloze okolo 55 m2 vás v Praze vyjde zhruba na 8 milionů korun. Zatímco v Itálii, Španělské Malaze nebo oblíbeném turistickém letovisku Alicante seženete stejný byt téměř o polovinu levněji. Nejvýhodněji seženete nemovitosti na Kypru, kde vás jeden metr čtvereční v průměru vyjde na 1 600 EUR, v Chorvatsku asi na 1 800 EUR a v Itálii zhruba 1 900 EUR. V grafu níže jsme pro vás připravili srovnání cen za metr čtvereční v oblíbených evropských destinacích.