Byty a domy po celém světě čeká v následující dekádě významný růst cen, v řadě regionů by mohly hravě překonat i výkonnost akciových trhů. Nejrychlejší zdražení těchto nemovitostí v rámci Evropy přitom odborníci podle průzkumu mnichovského Ifo Institutu očekávají v Česku. Nemovitosti by zde mohly zdražovat tempem dvaceti procent ročně. Experti oslovení Hospodářskými novinami dávají podstatně střízlivější odhady, významný růst ale čekají také.
Průzkum institutu proběhl mezi 1405 odborníky ve 133 zemích světa a vyšlo z něj, že globálně by měly ceny rezidenčních nemovitostí růst průměrným ročním tempem devět procent. Odhady nepočítají s inflací, tudíž reálný růst bude o něco nižší. Pro ilustraci minulý rok dosáhla celosvětově inflace podle údajů Mezinárodního měnového fondu v průměru 8,7 procenta. Nicméně v běžných předcovidových časech se pohybovala zpravidla mezi dvěma a třemi procenty.
Nejrychleji by se měly podle průzkumu Ifo Institutu zvyšovat ceny bytů a domů ve východní Africe nebo jižní Asii, a to tempem přes 20 procent ročně. Opět pro kontext je potřeba dodat, že ve východní Africe dosahuje i v běžných dobách inflace přes dvacet procent ročně, v zemích jižní Asie je to mezi třemi a čtyřmi procenty. Mezi další regiony s vysokým očekávaným růstem těchto cen patří východní Evropa.
Sem je zařazena i Česká republika, u níž průzkum Ifo Institutu uvádí, že se budou nemovitosti ročně zhodnocovat o pětinu. Hlavními příčinami, nejen v Česku, mají být především zesílená poptávka po bydlení kvůli zvyšujícím se mzdám, zvětšujícím se nárokům na standard bydlení, dále kvůli migraci, urbanizaci nebo přibývání lidí pracujících z domova. V zemích jako Česko má ceny tlačit prudce nahoru také chabá výstavba a nabídka nemovitostí.
Z průzkumu mezi 1405 odborníky ze 133 zemí světa vypývá, že průměrný roční růst cen nemovitostí by měl globálně v následující dekádě činit devět procent. V rámci Evropy čekají nejvyšší růst v Česku a nejnižší ve Švédsku.
Česko se s dvaceti procenty usadilo na vrcholu evropského žebříčku, druhé místo obsadila Litva z 19,3 procenta a třetí skončilo Bulharsko s předpovídaným ročním růstem o 15,7 procenta. Naopak nejnižší zhodnocení očekávají dotázaní experti ve Švédsku, a to o 3,2 procenta. Pokud by v Česku skutečně zmíněný růst nastal, pak by to znamenalo, že se ceny nemovitostí v následující dekádě zšestinásobí, což vyvolává při pohledu do minulosti pochyby. Takovému výkonu nejsou historicky schopné konkurovat ani akciové trhy.
Pro ilustraci mezi lety 2012 a 2022 si ceny nemovitostí v Česku připsaly více než 130 procent. Nicméně růst nastal poté, co si prošly významnou korekcí, v průměru o pětinu, po vypuknutí světové finanční krize v roce 2008. Ve druhém čtvrtletí letošního roku byly oproti loňsku ceny konkrétně v krajských městech nižší v průměru zhruba o sedm procent. V Praze klesly podle dat Sreality o méně než pět procent.
„V roce 2023 jsou ceny bytů například v Praze kolem 105 tisíc korun za metr čtvereční. Za 10 let budou podle mě minimálně za 170 tisíc za metr čtvereční. Podobně čekám růst ve všech krajích, někde bude skok asi větší,“ říká realitní makléř Iztok Toplák z Re/Maxu. Jeho odhad vychází z předpokladu stabilního ekonomického vývoje, růstu mezd alespoň o padesát procent a poklesu úrokových sazeb pod čtyři procenta.
Růst cen – ale opět ani zdaleka tak výrazný jako průzkum – očekává i Hendrik Meyer, šéf European Housing Services. „V současností zažíváme závěr období, kdy ceny nějaký čas klesaly. Ekonomické cykly však napovídají, že pokud nepřijde další ekonomická černá labuť, další podobná situace může přijít za osm až 10 let. Do té doby můžeme počítat s postupným nárůstem cen,“ říká Meyer s tím, že se ceny mohou u některých nemovitostí klidně zdvojnásobit.
V Česku se ceny nemovitostí vždy vyvíjely poměrně nerovnoměrně, v některých městech rostly více než jinde. Mezi premianty patřilo v poslední dekádě Ústecko nebo Karlovarsko. Právě na tomto trendu založil svůj byznys Libor Váka, jenž dnes vlastní přes 100 bytů a uvádí roční výnos kolem 15 procent. Aktuálně chystá další akvizice, protože podle něj ceny dál stoupnou.
V osmi ze 13 krajských měst už se ceny nemovitostí ve druhém čtvrtletí zvednuly.
„Nejsou tu žádné náznaky, že by dlouhodobě měly nemovitosti zlevňovat, právě naopak. Developeři utlumují výstavbu a bytová krize, kterou tu řešíme posledních pět let, nikam nezmizela. Až vzroste poptávka utlumená vysokými sazbami a omezeními ČNB, můžeme být svědky toho, že za dva tři roky se bude v médiích zase psát o tom, jak ceny bytů raketově rostou,“ říká Váka. A skutečně se už ceny začaly odlepovat ode dna.
Ve druhém čtvrtletí stouply oproti předchozímu kvartálu nabídkové ceny bytů v osmi ze třinácti krajských měst. Nejvyšší, téměř sedmiprocentní růst podle dat Sreality hlásí Ostrava, následuje Brno s více než tříprocentním zhodnocením a vedoucí peloton uzavírá se dvěma procenty Liberec. Naopak ceny pokračovaly v pádu o šest procent v Jihlavě a o tři procenta v Ústí nad Labem. V Praze ceny klesaly o půl procenta.
Zdroj: https://archiv.hn.cz/c7-67230260-15gdfu-dc97e6b18fadc1f